Onkolog u Crnoj Gori
Onkolog je lekar-specijalista koji se bavi dijagnozom, lečenjem i prevencijom malignih tumora. On sprovodi sveobuhvatan pregled pacijenata za rano otkrivanje onkoloških oboljenja. Onkolog razvija individualne sheme antitumorske terapije, uključujući hemioterapiju, imunoterapiju i ciljanu terapiju. Specijalista sprovodi dispanzersko praćenje onkoloških bolesnika i koordiniše rad multidisciplinarnog tima za sveobuhvatno lečenje raka.
Lečenje nemetastatskog kastraciono-rezistentnog raka prostate
Nemetastatski kastraciono-rezistentni rak prostate napreduje uprkos niskom nivou testosterona. Lečenje uključuje antiandrogene nove generacije (enzalutamid, apalutamid) za usporavanje metastaziranja.
Lečenje metastatskog hormon-senzitivnog karcinoma prostate
Metastatski hormon-senzitivni karcinom prostate je maligni tumor koji se proširio van žlezde i reaguje na hormonsku terapiju. Lečenje uključuje androgensku deprivaciju, hemioterapiju i nove ciljane lekove.
Lečenje umerenog i jakog bola
Umeren i jak bol značajno smanjuje kvalitet života pacijenata i zahteva adekvatno ublažavanje bola. Ovakav bol može biti akutan ili hroničan, povezan sa različitim bolestima ili povredama. Lečenje uključuje korišćenje analgetika različitih grupa, od nesteroidnih antiinflamatornih lekova do opioidnih analgetika.
Lečenje hronične mijeloidne leukemije
Hronična mijeloidna leukemija je onkohematološko oboljenje karakterisano prisustvom filadelfijskog hromozoma i BCR-ABL gena. Osnovno lečenje se sprovodi inhibitorima tirozin kinaze (imatinib, dazatinib, nilotinib), koji blokiraju aktivnost onkoproteina. Pri rezistentnosti ili netoleranciji može se razmotriti transplantacija koštane srži.
Lečenje akutne limfoblastne leukemije (Ph+)
Akutna limfoblastna leukemija sa filadelfijskim hromozomom je agresivni rak krvi sa BCR-ABL mutacijom. Lečenje uključuje hemioterapiju u kombinaciji sa ciljanim inhibitorima tirozin kinaze za postizanje remisije i moguće transplantacije koštane srži.
Lečenje mijelodisplastičnih i mijeloproliferativnih oboljenja
Mijelodisplastična i mijeloproliferativna oboljenja se karakterišu narušenim krvetovorenjem u koštanoj srži sa preteranom ili neadekvatnom produkcijom krvnih ćelija. Lečenje uključuje hipometilujuće agense, imunomodulujuće lekove i u teškim slučajevima transplantaciju koštane srži.
Lečenje hronične eozinofilne leukemije
Hronična eozinofilna leukemija je retko mijeloproliferativno oboljenje sa viškom eozinofila. Lečenje uključuje inhibitore tirozin kinaze (imatinib), hidroksiureju i glukokortikoide kod hiperezinofIlnog sindroma.
Lečenje kolorektalnog karcinoma III stadijuma
Maligni tumor debelog ili rektuma sa zahvaćanjem limfnih čvorova, leči se hirurškim uklanjanjem tumora sa naknadnom adjuvantnom hemioterapijom. Prognoza je povoljna pri blagovremenom i adekvatnom lečenju.
Lečenje metastatskog raka debelog creva
Metastatski rak debelog creva karakteriše se širenjem tumora van primarnog žarišta u druge organe. Lečenje uključuje sistemsku hemioterapiju, ciljanu terapiju preparatima protiv VEGF i EGFR, kao i hirurško uklanjanje metastaza kada je moguće. Važan je multidisciplinarni tim onkologa.
Lečenje sarkoma mekih tkiva
Sarkom mekih tkiva je redak maligni tumor koji se razvija iz vezivnog tkiva. Lečenje uključuje široku hiruršku resekciju, adjuvantnu radioterapiju za sprečavanje recidiva i hemioterapiju kod metastatskih oblika.
Lečenje karcinoma dojke
Karcinom dojke je maligni tumor koji se razvija iz ćelija mlečne žlezde, jedan od najčešćih oblika raka kod žena. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje tumora, hemioterapiju, radioterapiju i hormonsku terapiju u zavisnosti od tipa i stadijuma.
Lečenje karcinoma pluća
Karcinom pluća je maligni neoplazam koji se razvija iz epitelnih ćelija bronha ili alveola i vodeći je uzrok smrti od onkoloških bolesti. Pušenje duvana je glavni faktor rizika za razvoj bolesti. Lečenje zavisi od histološkog tipa i stadijuma i može uključivati hirurgiju, hemioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.
Lečenje raka prostate
Rak prostate je maligni tumor prostate, jedan od najčešćih tipova raka kod starijih muškaraca. Lečenje zavisi od stadijuma bolesti i može uključivati aktivno praćenje, hirurško uklanjanje, radioterapiju ili hormonsku terapiju.
Lečenje karcinoma želuca
Karcinom želuca je maligni tumor koji se razvija iz ćelija sluzokože želuca često povezan sa infekcijom Helicobacter pylori. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje (gastrektomija), hemioterapiju, radioterapiju i ciljanu terapiju u zavisnosti od stadijuma. Rana dijagnoza je kritično važna za poboljšanje prognoze bolesti.
Lečenje karcinoma glave i vrata
Karcinom glave i vrata uključuje maligne tumore usne duplje, ždрела, grkljana i drugih struktura. Glavni faktori rizika su pušenje i zloupotreba alkohola. Lečenje je kompleksno i može uključivati hirurško uklanjanje tumora, radioterapiju, hemioterapiju ili njihovu kombinaciju u zavisnosti od stadijuma bolesti.
Lečenje karcinoma pankreasa
Karcinom pankreasa je agresivna maligna neoplazma sa nepovoljan prognozom. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje tumora, hemioterapiju, radioterapiju i palijaturnu negu u zavisnosti od stadijuma bolesti.
Lečenje gastroenteropankreatičnih tumora
Gastroenteropankreatični tumori su neuroendokrini novotvorti koji nastaju u gastrointestinalnom traktu i pankreasu. Lečenje zavisi od stadijuma i uključuje hirurško uklanjanje, hemioterapiju citotoksičnim lekovima i ciljanu terapiju analozima somatostatina. Kod metastatskih formi primenjuju se radionuklidna terapija i embolizacija hepatičkih arterija.
Lečenje TSH-sekretujućih adenoma hipofize
TSH-sekretujući adenomi hipofize su retki benigni tumori koji izazivaju prekomerno stvaranje tireotropnog hormona i sekundarni hipertiroidizam. Primarno lečenje se sastoji u hirurškom uklanjanju tumora transfenoidalnim pristupом. Kod nemogućnosti potpunog uklanjanja ili recidiva primenjuju se analozi somatostatina i radioterapija.
Lečenje onkološkog bola
Onkološki bol nastaje kod pacijenata sa malignim neoplazmama i može biti povezan kako sa samim tumorom, tako i sa lečenjem. Terapija se zasniva na trostepbenoj šemi SZO koja uključuje neopijatske analgetike, slabe i jake opijoide u zavisnosti od intenziteta bola.
Lečenje mučnine i povraćanja tokom hemio- i radioterapije
Mučnina i povraćanje su česti neželjeni efekti hemio- i radioterapije onkoloških oboljenja. Lečenje uključuje primenu antiemetičkih lekova različitih grupa. Profilaktičko davanje antiemetika značajno poboljšava kvalitet života pacijenata.
Lečenje nesitnoćelijskog karcinoma pluća (ALK/ROS1+)
Nesitnoćelijski karcinom pluća sa mutacijama ALK/ROS1 zahteva targetnu terapiju specifičnim inhibitorima. Takvo lečenje je značajno efikasnije od standardne hemioterapije. Lekovi blokiraju patološke signalne puteve u tumorskim ćelijama.
lečenje ALK+ velikoćelijske limfome
ALK-pozitivna velikoćelijska limfoma je redak agresivan tip nehodžkinskog limfoma sa dobrom prognozom. Lečenje uključuje polihemioterapiju po shemama CHOP ili drugih protokola sa visokim stopama izlečenja.