Psihijatar u Crnoj Gori
Psihijatar je lekar koji se specijalizuje za dijagnozu, lečenje i prevenciju psihijskih poremećaja. On se bavi lečenjem depresije, šizofrenije, bipolarnog poremećaja, anksioznih stanja i drugih mentalnih poremećaja. Lekar propisuje psihofarmakološku terapiju i sprovodi medicinsko-socijalnu rehabilitaciju pacijenata. Psihijatar takođe radi sa kriznim stanjima i sprovodi ekspertizu psihičkog zdravlja.
Lečenje sindroma iritabilnog creva
Sindrom iritabilnog creva je funkcionalni poremećaj digestivnog sistema sa bolovima u stomaku i poremećajem stolice. Lečenje uključuje dijeteterapiju, spazmolitike, probiotike, antidijarejne ili laksativne sredstva u zavisnosti od simptoma.
Lečenje demencije kod Alzheimerove bolesti
Demencija kod Alzheimerove bolesti se karakteriše progresivnim narušavanjem memorije i kognitivnih funkcija zbog nakupljanja amiloidnih plakova u mozgu. Lečenje uključuje inhibitore acetilholinesteraze i memantin za usporavanje progresije simptoma.
Lečenje anksioznih stanja
Anksiozna stanja se karakterišu prekomерном brigom i strahom koji narušavaju svakodnevne aktivnosti. Lečenje uključuje psihoterapiju, posebno kognitivno-bihejvioralnu terapiju, i po potrebi medikamentoznu terapiju antidepresivima ili anksioliticima.
Lečenje shizofrenije
Shizofrenija je hronični mentalni poremećaj karakterisan halucinacijama, sumanutošću, dezorganizovanim mišljenjem i negativnim simptomima. Lečenje uključuje antipsihotičke preparate (risperidon, olanzapin), psihosocijalnu rehabilitaciju i porodičnu terapiju. Uz stalno lečenje većina pacijenata može voditi relativno normalan život.
Lečenje manijakalnih epizoda
Manijačni epizodi karakterišu se podignutim raspoloženjem, povišenom aktivnošću, smanjenom potrebom za snom i impulzivnim ponašanjem. Lečenje uključuje stabilizatore raspoloženja (litijum, valproatnu kiselinu), antipsihotiк i po potrebi benzodiazepine za sedaciju. Važna je hospitalizacija pri teškim oblicima radi obezbeđenja bezbednosti pacijenta.
Lečenje depresije
Depresija je psihički poremećaj karakterisan postojanim sniženim raspoloženjem, gubitkom interesovanja za aktivnosti i smanjenjem energije. Lečenje uključuje antidepresive, psihoterapiju, promenu načina života i kod teških slučajeva bolničko lečenje.
Lečenje opsesivno-kompulzivnog poremećaja
Opsesivno-kompulzivni poremećaj je psihičko oboljenje karakterisano nametljivim mislima i prinudnim radnjama. Lečenje uključuje selektivne inhibitore ponovnog zahvata serotonina, kognitivno-bihejvioralnu terapiju i ekspozicionu terapiju.
Lečenje paničnih stanja
Panična stanja su epizodi intenzivnog straha ili nelagodnosti praćeni somatskim simptomima kao što su lupanje srca, znojenje i drhtanje. Lečenje uključuje selektivne inhibitore ponovnog zahvata serotonina (SSRI), benzodiazepine za kupiranje akutnih napada i kognitivno-bihevioralni tretman.
Lečenje katapleksije
Katapleksija je nagli gubitak mišićnog tonusa obično uzrokovan jakim emocijama i predstavlja jedan od glavnih simptoma narkolepsije. Lečenje uključuje antidepresive kao što su venlafaksin ili fluoksetin koji potiskuju REM san i smanjuju učestalost napada.
Lečenje teške anksioznosti i zabrinutosti
Teška anksioznost i zabrinutost su psihički poremećaji karakterisani pretераnim strahom, napetošću i somatskim simptomima. Lečenje uključuje psihoterapiju (kognitivno-bihejvioralnu terapiju) i medikamentnu terapiju anksioliticima, antidepresivima iz grupe SSRI. Kod akutnih stanja kratkoročno se primenjuju benzodiazepini.
Lečenje generalizovanog anksioznog poremećaja
Generalizovani anksiozni poremećaj karakteriše stalna zabrinutost i anksioznost u vezi sa različitim događajima ili aktivnostima. Lečenje uključuje psihoterapiju (kognitivno-bihejvioralnu terapiju) i medikamentnu terapiju antidepresivima ili anksioliticima. Uz sveobuhvatan pristup prognoza je povoljna.
Lečenje shizofrenije kod odraslih
Shizofrenija je hronični mentalni poremećaj koji se karakteriše halucinacijama, sumanutošću i poremećajem mišljenja. Lečenje uključuje antipsihotične lekove, psihosocijalnu rehabilitaciju i podržavajuću terapiju za kontrolu simptoma.
Lečenje psihoza kod Parkinsonove bolesti
Psihoze kod Parkinsonove bolesti uključuju halucinacije i sumanute ideje, često povezane sa uzimanjem antiparkinsonskih preparata. Lečenje uključuje korekciju doze osnovnih preparata, atipične antipsihotike i psihosocijalnu podršku. Važan je balans između kontrole psihotičnih simptoma i očuvanja motorne funkcije.
Lečenje manijakalnih i depresivnih epizoda kod bipolarnog poremećaja
Bipolarni poremećaj je mentalno oboljenje koje karakteriše smenjivanje manijakalnih i depresivnih epizoda. Lečenje uključuje stabilizatore raspoloženja, antipsihotiše i psihoterapiju. Važno je stalno praćenje stanja pacijenta.
Lečenje paničnog poremećaja
Panični poremećaj karakterišu ponavljajući panični napadi sa intenzivnim strahom i fizičkim simptomima. Lečenje uključuje kognitivno-bihejvioralnu terapiju i medikamentnu terapiju antidepresivima ili benzodiazepinima. Većina pacijenata uz pravilno lečenje postiže značajno poboljšanje stanja.
Lečenje socijalnog anksioznog poremećaja
Socijalni anksiozni poremećaj je patološki strah od socijalnih situacija koji značajno ograničava svakodnevne aktivnosti. Lečenje uključuje kognitivno-bihejvioralnu terapiju i selektivne inhibitore ponovne reapsorpcije serotonina.
Lečenje manijakalnih epizoda kod bipolarnog poremećaja
Manijalni epizodi kod bipolarnog poremećaja se karakterišu povišenim raspoloženjem, hiperaktivnošću i narušenom kritikom prema svom stanju. Lečenje uključuje stabilizatore raspoloženja kao što su litijum ili valproat, kao i atipične antipsihotike za brzo suzbijanje simptoma.
Lečenje agresivnosti kod demencije
Agresivnost kod demencije se manifestuje kao poremećaj ponašanja povezan sa progresivnim kognitivnim opadanjem i dezorjentacijom pacijenta. Lečenje uključuje nefarmakološke pristupe, a po potrebi pažljivu primenu atipičnih antipsihotika ili antidepresiva.
Lečenje poremećaja ponašanja kod dece i adolescenata
Kompleks simptoma uključujući agresivnost, hiperaktivnost ili poremećaje pažnje kod dece i adolescenata. Lečenje se sprovodi kompleksno primenom psihoterapije, bihevioralne terapije i po potrebi medikamentozne korekcije.
lečenje umerene i teške Alchajmerove bolesti
Alchajmerova bolest je neurodegenerativna bolest sa progresivnom demencijom i kognitivnim opadanjem. Lečenje uključuje inhibitore holinesteraze, memantin i podržavajuću terapiju za usporavanje progresije.