Hemioterapeut u Crnoj Gori
Hemioterapeut je lekar onkolog koji se specijalizuje za lečenje malignih novotvorina pomoću hemioterapeutskih preparata. Razvija individualne sheme hemioterapije za svakog pacijenta u zavisnosti od tipa tumora, stadijuma bolesti i opšteg stanja bolesnika. Hemioterapeut kontroliše proces lečenja, koriguje doziranje preparata i upravlja neželjenim efektima. Specialist radi u okviru multidisciplinarnog tima onkologa za obezbeđivanje sveobuhvatnog lečenja kancerogenih bolesti.
Lečenje metastatskog hormon-senzitivnog karcinoma prostate
Metastatski hormon-senzitivni karcinom prostate je maligni tumor koji se proširio van žlezde i reaguje na hormonsku terapiju. Lečenje uključuje androgensku deprivaciju, hemioterapiju i nove ciljane lekove.
Lečenje akutne limfoblastne leukemije (Ph+)
Akutna limfoblastna leukemija sa filadelfijskim hromozomom je agresivni rak krvi sa BCR-ABL mutacijom. Lečenje uključuje hemioterapiju u kombinaciji sa ciljanim inhibitorima tirozin kinaze za postizanje remisije i moguće transplantacije koštane srži.
Lečenje kolorektalnog karcinoma III stadijuma
Maligni tumor debelog ili rektuma sa zahvaćanjem limfnih čvorova, leči se hirurškim uklanjanjem tumora sa naknadnom adjuvantnom hemioterapijom. Prognoza je povoljna pri blagovremenom i adekvatnom lečenju.
Lečenje metastatskog raka debelog creva
Metastatski rak debelog creva karakteriše se širenjem tumora van primarnog žarišta u druge organe. Lečenje uključuje sistemsku hemioterapiju, ciljanu terapiju preparatima protiv VEGF i EGFR, kao i hirurško uklanjanje metastaza kada je moguće. Važan je multidisciplinarni tim onkologa.
Lečenje karcinoma dojke
Karcinom dojke je maligni tumor koji se razvija iz ćelija mlečne žlezde, jedan od najčešćih oblika raka kod žena. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje tumora, hemioterapiju, radioterapiju i hormonsku terapiju u zavisnosti od tipa i stadijuma.
Lečenje raka prostate
Rak prostate je maligni tumor prostate, jedan od najčešćih tipova raka kod starijih muškaraca. Lečenje zavisi od stadijuma bolesti i može uključivati aktivno praćenje, hirurško uklanjanje, radioterapiju ili hormonsku terapiju.
Lečenje HER2+ metastatskog raka dojke
HER2+ metastatski rak dojke se karakteriše hiperekspresijom HER2 receptora i agresivnim tokom sa metastaziranjem. Lečenje uključuje ciljanu terapiju trastuzumabom, pertuzumabom ili T-DM1 u kombinaciji sa hemioterapijom.
Lečenje multiplog mijeloma
Multipli mijelom je maligni tumor plazma ćelija koštane srži koji pogađa uglavnom starije osobe. Lečenje uključuje hemioterapiju, ciljanu terapiju, imunomodulatorne lekove i transplantaciju matičnih ćelija. Savremeni metodi lečenja značajno produžavaju život pacijenata i poboljšavaju kvalitet života.
Lečenje mantle cell limfoma
Mantle cell limfom je agresivni tip non-Hodgkin limfoma koji zahvata B-limfocite i karakteriše se nepovoljnom prognozom. Lečenje uključuje intenzivnu hemioterapiju prema shemama R-CHOP ili R-Hyper-CVAD sa naknadnom autolognom transplantacijom kostne srži kod mladih pacijenata. Kod starijih bolesnika primenjuju se manje toksični režimi sa uključivanjem ibrutiniba ili drugih ciljanih lekova.
Lečenje različitih vrsta metastatskog raka
Metastatski rak je maligni tumor koji se proširio u druge organe. Lečenje uključuje hemioterapiju, ciljanu terapiju, imunoterapiju i palijativnu negu.
Lečenje nesitnoćelijskog karcinoma pluća sa EGFR mutacijama
Nesitnoćelijski karcinom pluća sa EGFR mutacijama je forma raka pri kojoj tumorske ćelije imaju specifične genetske promene. Lečenje uključuje targetnu terapiju inhibitorima tirozin kinaze EGFR, kao što su erlotinib ili gefitinib. Ovi lekovi značajno poboljšavaju prognozu u odnosu na tradicionalnu hemioterapiju.
Lečenje folikularnog limfoma
Folikularni limfom je indolentna (sporo progresivna) forma ne-Hodžkinovog limfoma koja zahvata limfne čvorove. Lečenje može uključiti posmatranje bez aktivne terapije u ranim stadijumima, imunohemoterapiju sa rituksimabom ili radioterapiju. Izbor taktike zavisi od stadijuma oboljenja i opšteg stanja pacijenta.
Lečenje ALK-pozitivnog nesitnoćelijskog karcinoma pluća
ALK-pozitivan nesitnoćelijski karcinom pluća je podtip raka pluća sa mutacijom u ALK genu, koji se javlja pretežno kod nepušača mladih ljudi. Lečenje se sprovodi specifičnim ciljnim lekovima - inhibitorima ALK-a, kao što su krizotinib, alektinib ili lorlatinib. Ovi lekovi pokazuju visoku efikasnost i bolju podnošljivost u poređenju sa tradicionalnom hemoterapijom.
Lečenje karcinoma mokraćne bešike
Karcinom mokraćne bešike je maligni tumor koji se manifestuje hematurijom i dizurijskim poremećajima. Lečenje uključuje transurеtralnu resekciju, hemioterapiju i radikalnu cistektomiju kod invazivnih formi.
Lečenje adenokarcinoma pankreasa
Adenokarcinom pankreasa je agresivna maligna tumorka sa nepovoljnom prognozom, često dijagnostikovan u kasnim stadijumima. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje tumore (kada je moguće), hemoterapiju korišćenjem shema FOLFIRINOX ili gemcitabin+nab-paklitaksel, radioterapiju. Palijativna nega igra važnu ulogu u poboljšanju kvaliteta života pacijenata.
Lečenje nesitnoćelijskog karcinoma pluća
Nesitnoćelijski karcinom pluća čini 85% svih slučajeva raka pluća i raste sporije od sitnoćelijskog. Lečenje zavisi od stadijuma i uključuje hirurško uklanjanje, hemioterapiju, radioterapiju i ciljanu terapiju.
Lečenje epitelnog karcinoma jajnika
Epitelni karcinom jajnika je najčešći tip raka jajnika, često dijagnostikovan u kasnim stadijumima zbog asimptomatskog toka. Karakteriše se brzim rastom i metastaziranjem po peritonumu. Lečenje uključuje citoreduktivnu hirurgiju za uklanjanje maksimalnog obima tumora i hemioterapiju preparatima platine u kombinaciji sa taksanima.
Lečenje povraćanja i mučnine tokom hemio- i radioterapije
Mučnina i povraćanje su česti sporedni efekti antitumorske terapije koji značajno utiču na kvalitet života. Primenjuje se kombinovana antiemetička terapija koja uključuje antagoniste serotoninskih receptora, kortikosteroide i antagoniste NK1-receptora.
Lečenje metastatskog kolorektalnog karcinoma u kombinaciji sa hemioterapijom
Metastatski kolorektalni karcinom je maligni tumor debelog creva i rektuma sa širenjem u druge organe. To je kasni stadijum bolesti sa nepovoljnom prognozom. Lečenje uključuje sistemsku hemioterapiju u kombinaciji sa ciljanim lekovima i imunoterapijom.
Lečenje karcinoma pluća
Karcinom pluća je maligni neoplazam koji se razvija iz epitelnih ćelija bronha ili alveola i vodeći je uzrok smrti od onkoloških bolesti. Pušenje duvana je glavni faktor rizika za razvoj bolesti. Lečenje zavisi od histološkog tipa i stadijuma i može uključivati hirurgiju, hemioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.
Lečenje karcinoma debelog creva
Karcinom debelog creva je maligni neoplazam koji se razvija iz epitelnih ćelija sluzokože creva. Rano otkrivanje kroz skrining programe značajno poboljšava prognozu. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje tumora, hemioterapiju i radioterapiju u zavisnosti od stadijuma bolesti.
Lečenje karcinoma želuca
Karcinom želuca je maligni tumor koji se razvija iz ćelija sluzokože želuca često povezan sa infekcijom Helicobacter pylori. Lečenje uključuje hirurško uklanjanje (gastrektomija), hemioterapiju, radioterapiju i ciljanu terapiju u zavisnosti od stadijuma. Rana dijagnoza je kritično važna za poboljšanje prognoze bolesti.
Lečenje metastatskog karcinoma dojke
Metastatski karcinom dojke predstavlja rasprostranjenu formu bolesti sa zahvatanjem udaljenih organa i tkiva. Neizlečiv je, ali se može kontrolisati sistemskom terapijom. Lečenje se bira individualno u zavisnosti od hormonskog statusa i HER2-statusa tumora i može uključivati hemioterapiju, hormonsku terapiju, ciljane lekove i imunoterapiju.
Lečenje karcinoma pankreasa (sa gemcitabinom)
Karcinom pankreasa je jedan od najagresivnijih vidova onkoloških oboljenja sa nepovoljnom prognozom. Oboljenje se često dijagnostikuje u kasnim stadijumima zbog asimptomatskog toka u ranim fazama. Lečenje uključuje hemioterapiju gemcitabinom kao prvu liniju terapije, ponekad u kombinaciji sa drugim preparatima.
Lečenje nesitnoćelijskog karcinoma pluća (sa karboplatinom)
Nesitnoćelijski karcinom pluća čini oko 85% svih slučajeva raka pluća i uključuje adenokarcinom, planocelijski karcinom i krupnoćelijski karcinom. Lečenje karboplatinom u kombinaciji sa drugim hemioterapeuticima primenjuje se kod uznapredovalih stadijuma bolesti. Shema lečenja se određuje stadijumom tumora, opštim stanjem pacijenta i molekularnim karakteristikama tumora.