Epidemiolog u Crnoj Gori
Epidemiolog je lekar koji se specijalizuje za proučavanje širenja zaraznih i nezaraznih bolesti u populaciji. Bavi se analizom epidemiološke situacije, otkrivanjem faktora rizika za razvoj bolesti i razvojem mera prevencije. Epidemiolog sprovodi epidemiološke istrage izbijanja zaraznih bolesti i razvija strategije njihove kontrole. Specialist učestvuje u planiranju i sprovođenju preventivnih i protivepidemijskih mera za zaštitu zdravlja stanovništva.
Lečenje inhalacione antraks
Inhalaciona antraks je teška forma infekcije uzrokovana sporama Bacillus anthracis. Lečenje zahteva hitno davanje antibiotika širokog spektra delovanja, kao što su fluorohinoloni ili doksiciklin. Bez blagovremenog lečenja bolest često dovodi do smrtnog ishoda.
Prevencija gripa
Grip je akutna respirotorna virusna infekcija uzrokovana virusima gripa tipova A, B i C. Prevencija uključuje godišnju vakcinaciju, poštovanje higijene ruku, izbegavanje kontakta sa bolesnim i jačanje imuniteta.
Profilaksa poliomijelitisa
Poliomijelitis je virusna infekcija koja zahvata nervni sistem i može izazvati paralizu. Osnova profilakse je vakcinacija inaktiviranom poliovakcinom (IPV) ili oralnom poliovakcinom (OPV) prema nacionalnom kalendaru vakcinacije. Zahvaljujući masovnoj vakcinaciji, oboljenje je praktično likvidirano u celom svetu.
Prevencija gripa u pandemiji
Prevencija gripa u uslovima pandemije usmerena je na smanjenje rizika od infekcije i širenja infekcije u populaciji. Uključuje vakcinaciju, poštovanje respiratorne etike, socijalno distanciranje, korišćenje sredstava lične zaštite i antivirusnu hemioprofilaksu u grupama rizika.
Profilaksa COVID-19
COVID-19 je virusna infekcija izazvana koronavirusom SARS-CoV-2 koja prvenstveno pogađa respiratorni sistem. Profilaksa uključuje vakcinaciju, poštovanje sanitarnih mera i socijalno distanciranje.
Prevencija antraksa
Antraks je akutno infekciozno oboljenje izazvano sporogenom bakterijom Bacillus anthracis. Oboljenje može da protiče u kožnoj, plućnoj ili crevnoj formi, pri čemu je plućna forma najopasnija. Prevencija uključuje vakcinaciju lica iz grupa rizika, poštovanje sanitarno-higijenskih mera pri radu sa životinjama i dezinfekciju u žarištima infekcije.
Prevencija meningokoknog meningitisa
Meningokokni meningitis je teška infektivna bolest koju izaziva bakterija Neisseria meningitidis. Prevencija uključuje vakcinaciju protiv meningokoka, posebno u grupama rizika i endemskim područjima. Kod kontakta sa bolešću propisuje se hemioprofilaksa antibioticima.
Prevencija nošenja Haemophilus influenzae
Prevencija nošenja Haemophilus influenzae usmerena je na sprečavanje širenja bakterije među kontaktnim licima, posebno u dečjim kolektivima. Uključuje vakcinaciju Hib-vakcinom, hemioprofilaksu rifampicinom za bliske kontakte i poštovanje sanitarno-higijenskih mera.