Dermatolog u Crnoj Gori
Dermatolog je lekar koji se specijalizuje za dijagnostiku i lečenje bolesti kože, kose i noktiju. Bavi se lečenjem akni, ekzema, psorijaze, dermatitisa, mladežaka i novotvora kože. Specijalista sprovodi dermatoskopiju, uklanja benigna obrazovanja i propisuje medikamentoznu terapiju kožnih patologija. Dermatolog se takođe bavi kozmetičkom dermatologijom i anti-age procedurama za poboljšanje stanja kože.
Lečenje blefaritisa
Blefaritis je zapaljenje ivica kapaka, često hronično oboljenje. Lečenje uključuje higijenu kapaka sa toplim oblozima, antibakterijske masti i po potrebi sistemsku antibiotsku terapiju.
Lečenje složenih infekcija kože i mekih tkiva
Složene infekcije kože i mekih tkiva su teška bakterijska oštećenja koja zahtevaju hospitalizaciju i sistemsku antibiotsku terapiju. Uključuju celulitis, apscese, nekrotizirajući fasciitis i infekcije rana. Lečenje se sprovodi širokog spektra antibioticima uzimajući u obzir uzročnik i težinu stanja.
Lečenje infekcija kože
Infekcije kože mogu biti bakterijske, gljivične ili virusne. Lečenje uključuje lokalne ili sistemske antimikrobne preparate, antiseptike i podržavajuću terapiju u zavisnosti od uzročnika.
lečenje infekcija mekih tkiva
Infekcije mekih tkiva uključuju celulitis, apscese, erizipel i nekrotizujući fasciitis izazvane različitim bakterijama. Lečenje lakih formi se sprovodi oralnim antibioticima (klindamicin, cefaleksin), teških — intravenskim preparatima širokog spektra. Kod apscesa i nekrotičnih procesa neophodno je hirurško dreniranje i sanacija žarišta infekcije.
Lečenje kandidoza različitih lokalizacija
Kandidoza je gljivična infekcija izazvana kvasnim gljivicama roda Candida koja pogađa kožu, sluzne ovojnice i unutrašnje organe. Lečenje se sprovodi antimikotskim preparatima lokalnog ili sistemskog dejstva. Izbor preparata zavisi od lokalizacije i težine infekcije.
Lečenje infekcija mekih tkiva
Infekcije mekih tkiva uključuju poražavanje kože, potkožnog tkiva, fascija i mišića izazvane različitim bakterijama. Lečenje zavisi od težine i uključuje lokalnu obradu, antibiotsku terapiju (amoksicilin/klavulanat, klindamicin) i u teškim slučajevima hiruršku obradu. Uz blagovremeno lečenje prognoza je povoljna.
Lečenje plak psorijaze
Plak psorijaza predstavlja hronično autoimuno oboljenje kože, karakteriše se formiranjem crvenih plakova pokrivenih srebrenkastim ljuspicama. Lečenje uključuje topičke kortikosteroide, analoge vitamina D, sistemsku terapiju metotreksatom ili biološkim preparatima kod teških oblika. Važno je izbegavati provocirajuće faktore i održavati hidrataciju kože.
Lečenje kandidoze
Kandidoza je gljivična infekcija izazvana kvascem roda Candida koja pogađa različite organe i sisteme. Lečenje se sprovodi antimikotskim preparatima u zavisnosti od lokalizacije i težine infekcije. Kod sistemskih oblika potrebna je dugotrajna terapija i praćenje stanja.
Lečenje gljivičnih infekcija
Gljivične infekcije mogu zahvatiti kožu, nokte, sluzokože i unutrašnje organe. Uzrokovane su različitim vrstama gljivica i mogu biti površinske ili sistemske. Lečenje se sprovodi antifungalnim lekovima lokalnog ili sistemskog dejstva u zavisnosti od lokalizacije i težine infekcije.
lečenje umerenog i teškog atopijskog dermatitisa
Atopijski dermatitis je hronična inflamatorna bolest kože sa karakterističnim osipom i svrabom. Lečenje uključuje topičke kortikosteroide, inhibitore kalcineurina i savremene biološke preparate.
lečenje kandidoznog vaginitisa
Kandidozni vaginitis je gljivična infekcija vagine uzrokovana Candida albicans sa svrabom i iscedkom. Lečenje uključuje lokalne i sistemske antifungalne lekove (flukonazol, klotrimazol).
Lečenje psorijaze
Psorijaza je hronična autoimuna bolest kože koja se manifestuje crvenim ljuskavim plakovima i pogađa oko 2-3% stanovništva. Lečenje uključuje topičke preparate (kortikosteroide, analoge vitamina D), sistemsku terapiju i biološke preparate kod teških formi. Uz pravilan pristup može se postići dugotrajna remisija i značajno poboljšanje kvaliteta života.
Lečenje hroničnog egzema
Hronični egzem je inflamatorna bolest kože karakterisana svrabom, crvenilom i ljuštenjem. Lečenje uključuje topičke kortikosteroide, hidratantna sredstva, antihistaminske preparate i избегavanje okidača.
Lečenje hiperkeratotičkih dermatoza
Terapija kožnih oboljenja karakterisanih prekomernim keratinizovanjem epidermisa. Lečenje uključuje keratolička sredstva, topičke retinoide i hidratantne preparate.
Lečenje sifilisa
Sifilis je hronična infektivna bolest koja se prenosi polnim putem i uzrokovana je Treponema pallidum. Bolest protiče u nekoliko stadijuma i bez lečenja može dovesti do ozbiljnih komplikacija kardiovaskularnog i nervnog sistema. Lečenje se zasniva na primeni penicilina koji ostaje lek izbora za sve stadijume bolesti.
Prevencija i lečenje infekcija opekotina II stepena
Opekotine II stepena zahvataju epidermis i deo dermisa, stvarajući pogodnu sredinu za bakterijske infekcije. Prevencija i lečenje uključuju čišćenje rane, lokalne antiseptike ili antibiotike, zavoje i kontrolu znakova infekcije.
Lečenje dermatoloških oboljenja
Dermatološka oboljenja uključuju širok spektar patologija kože od egzema do psorijaze i infekcija. Lečenje varira od topičkih kortikosteroida i antibiotika do sistemske imunosupresivne terapije u zavisnosti od oboljenja.
Lečenje Kapoši sarkoma
Kapoši sarkom je maligni tumor vaskularnog porekla asociran sa humanim herpes virusom tipa 8 koji se često razvija kod pacijenata sa imunodeficijencijom. Lečenje uključuje antiretrovirusnu terapiju kod HIV infekcije, hemioterapiju i radioterapiju u zavisnosti od proširenosti procesa.
Lečenje pemfigusa
Pemfigus je grupa autoimunih buloznih oboljenja kože i sluzokože koje karakteriše obrazovanje mehura i erozija. Osnovno lečenje uključuje sistemske kortikosteroide u visokim dozama i imunosupresivne preparate (metotreksat, azatioprin). U teškim slučajevima primenjuju se rituksimab, plazmafereza i intravenski imunoglobulini.